میراسماعیلی : از زارعیان خواستیم تیم ملی روند رو به رشدی داشته باشد

آرش میراسماعیلی
آرش میراسماعیلی

نایب رییس فدراسیون جودو با بیان اینکه با توجه به فرصت اندک نتوانستیم مربی خارجی برای تیم ملی بزرگسالان انتخاب کنیم، گفت: مجید زارعیان با توجه به تجاربی که در جودوی ایران دارد می‌تواند در این پست موفق باشد.

آرش میراسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انتخاب مجید زارعیان به عنوان سرمربی تیم ملی جودوی بزرگسالان ایران اظهار کرد: پس از شرایط بحرانی که در بازی‌های آسیایی برای جودوی ایران به وجود آمد و تیم نتوانست نتیجه لازم را بگیرد، روزهای بسیار سختی به ما گذشت و در پی آن بودیم تا بهترین تصمیم را در شورای فنی برای تیم ملی بزرگسالان بگیریم. مجموع تصمیمات شورای فنی تاکنون برای تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان و تغییر کادر فنی این تیم‌ها بسیار خوب و مثمر ثمر بوده و خدا را شکر نتایج مطلوبی در مسابقه‌های قهرمانی آسیا کسب کردیم.

نایب رییس فدراسیون جودو افزود: تصمیم داشتیم برای تیم ملی بزرگسالان از مربی خارجی تراز اول بهره ببریم و به دنبال این موضوع رایزنی‌های بسیاری را با فدراسیون جهانی و گزینه‌هایی که به طور مستقیم با آن‌ها مذاکره کردیم انجام شد. اما این پروسه در حال طولانی شدن بود و با توجه به اینکه مسابقه‌های رنکینگ آسیایی و جهانی و کسب سهمیه المپیک را پیش رو داشتیم، نمی‌توانستیم بیش از این معطل بمانیم. از این رو امروز (شنبه) در جلسه‌ای حدود دو ساعته در شورای فنی مجید زارعیان با اکثریت آرا به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان انتخاب شد.

وی با بیان اینکه زارعیان از تجربیات ارزشمندی در تیم ملی جودو برخوردار است گفت: با توجه به حضور 12 ساله او در تیم ملی و سابقه سرمربی‌گری تیم ملی جوانان، اعضای شورای فنی با قاطعیت او را برای این سمت انتخاب کردند. ان‌شاءالله مسابقه‌های قهرمانی کشور 18 و 19 دی ماه برگزار خواهد شد و تمام اعضای تیم ملی موظف هستند در این رقابت‌ها شرکت کنند چرا که این مسابقه‌ها به عنوان اولین مرحله ورودی به تیم ملی محسوب می‌شود و اگر برخی از قهرمانان نتوانند در این رقابت‌ها شرکت کنند در صورتی که سرمربی تیم ملی صلاح بدانند، مسابقه‌ی مدعیان تیم ملی را برگزار می‌کنیم. همچنین غیر از این موارد در صورتی که یک یا دو نفر استثنا باشند، با نظر سرمربی تیم ملی اسامی این افراد به شورای فنی داده خواهد شد تا در صورت موافقت، بتوانند به تیم ملی راه یابند.

میراسماعیلی درباره برنامه‌های این فدراسیون برای کسب نتایج مطلوب در تیم ملی بزرگسالان جودو گفت: در حال حاضر ما در بخش تیم ملی بزرگسالان دارای خلاء هستیم و کار سختی را پیش رو داریم. ما در تیم ملی نوجوانان و جوانان دو سال سرمایه‌گذاری کردیم و هرچند نتوانستیم سال گذشته نتایج خوبی کسب کنیم اما در رقابت‌های امسال توانستیم نتایج مطلوبی در قهرمانی آسیا بگیریم. هرچند معتقدم بهتر از این‌ها هم می‌شد نتیجه گرفت. فاصله نفرات اول با دوم و سوم در تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان بسیار کم است و کار انتخاب نفر اول برای کادر فنی بسیار سخت بود. اما در تیم ملی بزرگسالان متاسفانه فاصله نفرات اول تا دوم و سوم بسیار زیاد است و قصد داریم ان‌شاءالله از پتانسیل جوانان در ترکیب تیم ملی بزرگسالان نیز استفاده کنیم هرچند که این جوانان فرصت می‌خواهند تا جای بزرگسالان را بگیرند.

دارنده دو مدال طلای جهان تصریح کرد: تیم ملی بزرگسالان در ابتدا باید از لحاظ ارتقا یابد چرا که کسب نتایج ضعیف در بازی‌های آسیایی تاثیر مخربی بر این تیم گذاشته است. امیدوارم زارعیان نفرات خوبی را برای این تیم انتخاب کنند و بتوانیم در رقابت‌های پیش رو اعم از مسابقه‌های آسیایی کویت و جهانی قزاقستان و کسب سهمیه المپیک موفق عمل کنیم.

وی درباره مهم‌ترین برنامه‌های سرمربی جدید تیم ملی خاطرنشان کرد: ما در قبال زارعیان خیلی رویایی فکر نکردیم چرا که 9 ماه روی این تیم سرمایه‌گذاری شد اما نتوانستیم نتیجه لازم را در بازی‌های آسیایی بگیریم. توقع ما از زارعیان این است که روند کار تیم ملی جودو رو به رشد باشد و از تمامی پتانسیل جودو و همچنین جوانان در این تیم استفاده شود. مطمئنا همه جامعه جودو و پیشکسوتان باید به او کمک کنند چرا که بحث یک نفر نیست. شکست و پیروزی برای تیم ملی شکست و پیروزی برای همه جامعه جودو است.

میراسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا از مسعود حاجی آخوند‌زاده سرمربی سابق تیم ملی جودوی بزرگسالان در بخش‌های دیگر استفاده خواهد شد یا خیر گفت: چهارشنبه جلسه‌ای را به اتفاق او و رییس فدراسیون برگزار کردیم تا در مورد آینده حاجی آخوندزاده صحبت کنیم. مطمئنا او کنار گذاشته نخواهد شد و در بخش‌های دیگر حتما مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از تجربیاتش بهره ببریم. هرچند اگر زارعیان مایل باشد تا با او همکاری کند، از نظر ما بلامانع است. قرار است سرمربی تیم ملی بزرگسالان به زودی کادر فنی خود را پیش از آغاز مسابقه‌های کشوری معرفی کند. البته ما سعی می‌کنیم از مربیان کره‌ای نیز در همه رده‌های تیم ملی استفاده کنیم.

نایب رییس فدراسیون جودو درباره سیاست فدراسیون در پشتوانه‌سازی برای تیم ملی بزرگسالان اظهار کرد:‌ در حال حاضر جواد محجوب تنها 23 سال سن دارد و نمی‌توانیم جودوکار خوبی مثل او را نادیده بگیریم. اما مسابقه‌های قهرمانی کشور که در روزهای 18 و 19 دی ماه برگزار خواهد شد، مرحله اول ورودی تیم ملی است و جوانان آینده دار جودوی ایران می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت کنند و شانس خود را برای رسیدن به تیم ملی آزمایش کنند. مطمئنا ما نیز از جوان‌گرایی در جودو حمایت خواهیم کرد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =