زارعیان: موثر نباشم می روم/ جودوی ایران از جهان فاصله گرفته است

مجید زارعیان که روز گذشته از سوی فدراسیون جودو به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان منصوب شد در گفت وگویی تفصیلی با ایرنا به تشریح شرایط فعلی تیم ایران پرداخت که شرح این مصاحبه را در زیر می خوانید:

*چه زمانی با پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی مواجه شدید؟

زارعیان: پس از پایان بازی های آسیایی اینچئون به من پیشنهاد اولیه ارایه شد و در چند روز گذشته نیز بحث های نهایی را انجام دادیم و شرایط را برای فعالیت در تیم ملی مهیا دیدم.

*چه موضوعی سبب شد تا این پیشنهاد را قبول کنید؟

زارعیان: در چند سال گذشته شرایط برای این که در تیم های ملی فعالیت کنیم فراهم نبود. اما هم اکنون تکلیف دانستیم تا به جودوی ایران کمک کنم چراکه تیم ملی بزرگسالان ما وضعیت خوبی ندارد و دیگر سرمایه های مستعدی در تیم نداریم. سالها در کادر فنی تیم های ملی برای من هزینه شده است و باید دینم را به این ورزش ادا کنم.

*نگران آینده خود در کادرفنی نیستید؟

زارعیان: این پست را پذیرفته ام تا به تیم کمک کنم و از بزرگان جودو می خواهم تا به تیم ملی کمک کنند چراکه به تنهایی کاری پیش نمی رود. از علیرضا امینی و محمدرضا حاج یوسف زاده که سالها تجربه دارند می خواهم تا به ما یاری برسانند تا در کنار هم جودوی ایران را از حالت فعلی خارج کنیم.

*خیلی ها معتقدند شما ریسک بزرگی انجام دادید؟

زارعیان: جودو ورزش المپیکی است که اروپایی سرمایه گذاری عظیمی در آن داشته اند و حتی ژاپن و کره جنوبی نیز دیگر مثل گذشته نمی توانند خود را مدعی اصلی بدانند. از سوی دیگر هم اکنون ما نیز تیم خوب، جوان و شش دانگی نداریم که بخواهیم روی آن سرمایه گذاری کنیم. پس از قهرمانی کشور با ترکیبی از بزرگسلان و جوانان کار خود را شروع می کنیم تا به تدریج برنامه های کادر فنی عملی شود.

*ولی تنها 3 ماه به مسابقات قهرمانی آسیا باقی مانده است؟

زارعیان: ابتدا باید بگویم که انتظار معجزه از من و تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا که اردیبهشت ماه در کویت برگزار می شود نداشته باشید. ما زمانی با نفراتی چون میران، میراسماعیلی، ملک محمدی، آخوندزاده، قمی، فلاح و رودکی قهرمان آسیا بودیم اما هم اکنون نفرات موثری نداریم و باید ابتدا شاخص های خود را شناخته و براساس آن برنامه ریزی کنیم .

*چه توقعی از جامعه جودو دارید؟

زارعیان: ابتدا باید یگویم که 10 مدال طلای رده سنی جوانان به اندازه یک برنز بزرگسالان ارزش ندارد و همه باید تلاش کنیم حرکت خوبی را که در تیم های رده سنی نوجوانان و جوانان انجام شده به سوی بزرگسالان بکشانیم. من از مربیان، قهرمانان و استخوان خرد کرده های جودو می خواهم تیم ملی را تنها نگذارند. یک تقاضا هم از اصحاب رسانه دارم که در کنار تیم ملی باشند و فرصت بدهند تا جودو را نجات بدهیم.

*زمانی جودوی ایران قهرمان آسیا بود، از شرایط فعلی آن چه حسی دارید؟

زارعیان: باور کنید پس از بازیهای اسیایی اینچئون بسیار ناراحت بودم و نمی دانستیم جواب ورزش دوستان را چگونه بدهم. برای همین مساله وارد شدم تا در کنار بزرگان بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

*از شورای فنی و مسوولان فدراسیون کمک خواهید گرفت؟

زارعیان: هر بزرگی از جامعه جودو که بتواند کمک کند حتما از وی بهره می بریم. من تمام تلاشم را به کار خواهم بست و امیدوارم شرایط مهیا باشد چراکه در غیر این صورت قولی نمی دهم.

*چه توقعی از خودتان دارید؟

زارعیان: برنامه خود را به طور کامل ارایه دادم تا بتوانم در صورت حمایت شدن، تغییراتی در شرایط فعلی ایجاد کنم. شک نکنید که اگر نتوانیم خودم می روم و نیازی به برکناری ام نیست.

*وضعیت همکاران شما در کادرفنی چگونه است؟

زارعیان: سعی و تلاش این است با مربیان اهل کره شمالی کار کنیم و بحث فنی را پیش ببریم. با مربی بدنساز، روانشناس و پزشک نیز صحبت های ابتدایی انجام شده و هر زمان که قطعی شد حتما اطلاع رسانی خواهم کرد.

*شرایط کسب سهمیه المپیک چگونه است؟

زارعیان: باید واقع گرا باشیم که المپیک 2016 تا حدود زیادی از دست رفته است و باید تلاش کنیم تا حداقل سهمیه حضور در آن را کسب کنیم. با این حال باید از هم اکنون برای بازیهای آسیایی اندونزی و سپس المپیک 2020 برنامه ریزی داشته باشیم.

*تغییرات شرایط جودوی جهان نسبت به گذشته شما را نگران نمی کند؟

زارعیان: واقعا شرایط قابل قیاس با گذشته نیست؛ زمانی که فدراسیون جهانی مسابقات متعددی برگزار می کند کار را برای تیم هایی چون ما دشوار می کند. جودوی جهان رودخانه جاری و روانی است که از آن عقب مانده ایم و ابتدا نباید فاصله مان زیادتر شود و سپس به دنبال کاهش عقب ماندگی باشیم.

*صحبت پایانی.

زارعیان: از تمامی مسوولان، جامعه جودو و صحاب رسانه می خواهم تا در کنار تیم ملی باشند و کادر فنی را کمک کنند.

 

منبع : خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =