رئیس فدراسیون جودو: کوراش جزو کشتی‌های سنتی محسوب نمی‌شود

رییس فدراسیون جودو با بیان این که تمامی ورزشکاران فعال در رشته کوراش، جودوکار هستند، تاکید کرد: رشته کوراش هیچ ارتباطی با فدراسیون کشتی ندارد که بخواهد به عنوان زیر مجموعه این فدراسیون ادامه فعالیت بدهد.

کوراش

محمدعلی رستگار در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نامه وزارت ورزش و جوانان به این فدراسیون برای واگذاری کامل رشته کوراش به فدراسیون کشتی، اظهار کرد: البته در نامه اسمی از کوراش نیامده است، بلکه عنوان شده تصمیم بر این است که کشتی‌های سنتی به فدراسیون کشتی داده شود.

رییس فدراسیون جودو افزود: اگر بخواهیم کوراش را جزو کشتی‌های سنتی تلقی کنیم، بنابراین جودو هم نوعی کشتی سنتی محسوب می‌شود. احتمالا منظور نامه این بوده که کشتی‌های سنتی داخل ایران به فدراسیون کشتی داده شود، چرا که جودو کشتی سنتی ژاپنی‌هاست و کوراش نیز مربوط به ازبک‌هاست که هر کدام از این دو رشته، فدراسیون جهانی دارند و در چارچوب بین‌المللی تعریف شده خود فعالیت می‌کنند. اگر بنا باشد تصمیم گیری جدیدی در خصوص کوراش صورت گیرد، باید با تایید فدراسیون جهانی این رشته انجام شود.

وی تصریح کرد: این نامه به تعداد دیگری از روسای فدراسیون‌ها نیز ارسال شده است. باید منتظر باشیم تا وزارت ورزش و جوانان به جمع بندی نهایی در این خصوص برسد. احتمالا نظر آنها، نظر مشورتی بوده است.

رستگار با بیان این که تمامی ورزشکاران فعال در رشته کوراش از جامعه جودو محسوب می‌شوند، گفت: وقتی حرف از کشتی پهلوانی به عنوان کشتی سنتی ایران به میان می‌آید، به خاطر این است که بیشترین تعداد ورزشکاران این رشته کشتی‌گیر هستند. هر چند ممکن است یک جودوکار هم در کشتی پهلوانی شرکت کند، اما اکثریت فعالان این رشته کشتی هستند، ولی در کوراش همه ورزشکاران بدون استثنا جودوکار هستند و قطعا امور مربوط به کوراش خارج از فدراسیون جودو قابل انجام نیست. رشته کوراش ارتباطی به فدراسیون کشتی ندارد، چرا که ورزشکاران این رشته کشتی‌گیر محسوب نمی‌شوند.

رییس فدراسیون جودو در پایان خاطر نشان کرد: همه فدراسیون‌ها از جمله جودو زیر نظر وزارت ورزش و جوانان به فعالیت می پردازند و براساس سیاست‌های این وزارتخانه گام بر می‌دارند، اما این که کوراش بخواهد به عنوان زیر مجموعه فدراسیون کشتی ادامه فعالیت بدهد یک کار کارشناسی نیست، چون هیچ کوراش کاری نداریم که جودوکار نباشد. ورزشکارانی که در این رشته در ایران فعالیت می‌کنند جزو ورزشکاران سازمان یافته فدراسیون جودو محسوب می‌شوند و این فدراسیون به صورت جدی در کوراش مشغول به فعالیت است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =