رستگار: حداقل سه جودوکار در المپیک ریو خواهیم داشت

رییس فدراسیون جودو می گوید حداقل سه جودوکار ایران با کسب سهمیه به رقابت‌های المپیک 2016 راه پیدا می کنند.

محمدعلی رستگار در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ارزیابی خود از برگزاری لیگ برتر جودو در سال 93، اظهار کرد: تمام سعی فدراسیون جودو این بود که یک لیگ منظم که از لحاظ کیفی و کمی شرایط خوبی داشته باشد را برگزار کنیم و توانستیم لیگ را در رده‌های سنی مختلف برگزار کنیم. همچنین در بخش بانوان نیز لیگ در رده بزرگسالان به خوبی برگزار شد.

رییس فدراسیون جودورییس فدراسیون جودو افزود: از نظر کمی هرم جمعیتی خوبی در لیگ حضور داشتند و شاهد حضور ورزشکاران در رده‌های سنی مختلف بودیم. در مجموع بین 1500 تا 2000 ورزشکار در لیگ امسال حضور پیدا کردند و به نظر من شاهد ارتقای کمی لیگ‌های پایه و کیفی لیگ برتر بودیم.

وی تصریح کرد: امسال سه، چهار تیم تقریبا هم سطح با استفاده از نفرات ملی‌پوش در لیگ برتر حضور پیدا کرده‌اند که باعث شد کیفیت این مسابقات بهتر از سال‌های گذشته شود و این موضوع سبب شد رقابت جذابی میان تیم‌های لیگ برتر تا حدودی برقرار شود.

رییس فدراسیون جودو درباره برنامه‌های سال آینده فدراسیون برای رشد هر چه بیشتر لیگ برتر جودو، اضافه کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم را در این خصوص انجام داده‌ایم تا تیم‌های دیگر نیز به شرط این که شرایط میزبانی را دارا باشند بتوانند در لیگ برتر جودو میزبانی را بر عهده بگیرند و این گونه نباشد که تمام مسابقات فقط در تهران برگزار شود.

رستگار در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، درباره گلایه برخی از ملی‌پوشان از امکانات نامناسب اردوی تیم ملی جودو، خاطر نشان کرد: همواره سعی کرده‌ایم در حد توان و بضاعتمان امکانات در اردوهای تیم ملی را تامین کنیم و فکر می‌کنم تا جایی که توانسته ایم این کار را انجام داده‌ایم. سیاست فدراسیون جودو این است که از ظرفیت حداکثری جامعه جودو برای پیشرفت هر چه بیشتر این رشته استفاده کند. سیاست ما به گونه‌ای نیست که هدف اصلی ورزشکار باشد ، بلکه کل تیم و موفقیت آن هدف اصلی ماست و سعی کرده‌ایم همواره منافع ملی را مدنظر قرار دهیم.

وی درباره حاضر نشدن تیم ملی جودو در تورنمنت گرجستان، گفت: پس از پایان لیگ زمان مناسبی برای حضور در تورنمنت گرجستان نداشتیم. بنابراین با تصمیم شورای فنی قرار شد تیم ملی به این تورنمنت اعزام نشود و فقط اوایل فروردین ماه به تورنمنت ترکیه اعزام خواهد شد.

رییس فدراسیون جودو با ابراز رضایت از وضعیت اردوی تیم ملی جودو، اضافه کرد: سه مرتبه از اردوی تیم ملی بازدید کرده‌ام و مشاهده کردم در مجموع زارعیان نظم و انضباط در تیم ملی حاکم کرده است و جودوکاران نیز انگیزه زیادی دارند که به همین سبب با جدیت تمرین می‌کنند و در پی موفقیت جودوی ایران هستند. ظرفیت جودو در رده بزرگسالان در حال حاضر به گونه‌ای است که فقط برنامه‌ریزی طولانی مدت در آن جواب می‌دهد و امیدوارم که جامعه جودو مقداری صبر داشته باشند تا این رشته به موفقیت برسد.

وی درباره میزان شانس جودوکاران ایران برای کسب سهمیه المپیک 2016 گفت: ما قصد داریم از جودوکارانی که در تورنمنت ترکیه و همچنین رقابت‌های قهرمانی آسیا در کویت بتوانند به مدال برسند، حمایت کنیم و بر روی آنها سرمایه‌گذاری‌ صورت گیرد تا در مسابقات مختلف کسب سهمیه المپیک که تعداد آن نیز زیاد است، شرکت کنند تا انشاءالله بتوانند در نهایت جزو 22 نفر قرار گیرند و به المپیک راه یابند. به نظر من با توجه به پتانسیل جودو می‌توانیم حداقل تا سه نماینده در المپیک داشته باشیم.

رییس فدراسیون جودو با اشاره به رویدادهای سال 93 نیز خاطر نشان کرد: در سال 93 رویدادهای مختلفی داشتیم که عمده ترین آنها چهار رویداد در بخش مبارزه و دو رویداد نیز در بخش کاتا بود. ما در المپیک نوجوانان نانجینگ توانستیم با کسب مدال طلا توسط صفویه نتیجه‌ مطلوبی کسب کنیم. در مسابقات ساحلی پوکت نیز تیم کوارش ایران عنوان قهرمانی را به دست آورد. همچنین در نوجوانان و جوانان آسیا نیز نتیجه‌ نسبتا خوب و رو به رشدی را گرفتیم، اما متاسفانه در بازی‌های آسیایی اینچئون نتوانستیم نتیجه‌ خوبی بگیریم و از دوره‌های بعد باز ماندیم که امیدوارم در دوره‌های بعدی جبران شود. همچنین در بخش کاتا در جهانی اسپانیا و قهرمانی آسیا در تایلند موفقیت‌های خوبی به دست آمد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 4 =