گزارش ایسنا از ضرب و شتم در مسابقات جودو تهران/نظرات طرف‌های درگیر ماجرا

جودومسابقات جودوی تهران بیشتر از یک ماه قبل شاهد ضرب و شتم داور از سوی یکی از مربیان با سابقه در زمینه دعوا بود که این ماجرا هنوز تمام نشده و هر روز زوایایی جدید در آن روشن می‌شود!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،بیشتر از یک ماه قبل در جریان مسابقات جودوی استان تهران در ماه مبارک رمضان،حسن روشنایی، داور مسابقات جام رمضان از سوی امیر رضا قمی،مورد ضرب و شتم قرار گرفت. پس از این ماجرا فرد مضروب به بیمارستان منتقل شد و یک شب در بیمارستان بستری بود. هیات تهران پس از این ماجرا جلسه کمیته‌ انضباطی تشکیل داد و امیر قمی که در زمینه حمله به داوران و ایجاد بی‌نظمی در مسابقات سابقه دار بود را به مدت یک سال از حضور در مسابقات جریمه کرد.

روشنایی: دیدم با ضارب کاری ندارند به آسیا و جهان شکایت کردم

حسن روشنایی که در فرد مضروب این ماجرا بود در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: این اقدام زشت را از طریق مراجع قانونی پیگیری کردم و شکایت کرده‌ام. پزشکی قانونی گفته که سه مهره کمرم آسیب دیده است.

وی افزود: متاسفانه رییس فدراسیون جودو از این اقدام زشت و ضارب سابقه دار آن حمایت می‌کند. هیات تهران سقف جریمه برای فرد خاطی را در نظر گرفته، اما فدراسیون نه تنها آن جریمه را تشدید نکرد، بلکه نامه‌ای هم به وزارت ورزش و جوانان ننوشته است!

روشنایی با اشاره به این که وقتی دیدم فدراسیون با فرد ضارب کاری ندارد و نسبت به اقدام او واکنش نشان نمی‌دهد، به مراجع آسیایی و جهانی شکایت کردم گفت: متاسفانه رییس فدراسیون در مورد این اقدام این مربی سابقه دار در این زمینه اصلا با من صحبت نکرده و هیچ گاه جلسه‌ای نگذاشته است، چون او همیشه در سفر است و نمی‌تواند به موضوع من رسیدگی کند!

وی ادامه داد: در حالی که فرد ضارب از تمام فعالیت‌ها محروم است هنوز هم کلاس‌های آموزشی‌اش را دارد، اما من که فرد مضروب بودم از شرکت در مسابقات کاتای تیم ملی محروم شده ام.

روشنایی اظهار کرد: فرد ضارب دو هفته‌ قبل از این که بنده را کتک بزند در جریان مسابقات نوجوانان به داوران فحاشی کرده بود و میز آنها را به هم ریخته بود. اگر آن زمان با او برخورد می‌کردند این اتفاق برای من رخ نمی داد. اگر اکنون هم با او برخورد نکنند در آینده باید منتظر یک تشییع جنازه باشیم!

بر اساس گزارش ایسنا، امیر رضا قمی که نماینده المپیکی ایران در المپیک سیدنی بود سابقه آن را دارد که داور یا ورزشکار را کتک بزند. او در جریان مسابقاتی در چین پس از آنکه شاگردش حسین قمی شکست خورد، به روی تاتامی رفت و جلوی دوربین‌های تلویزیونی شاگردش را کتک زد. این اقدام آن زمان از سوی جوامع ورزشی محکوم شد.

رستگار:این مکاتبات آبروی ایران را از بین برده است

محمد علی رستگار، رییس فدراسیون جودو در مورد این ماجرا به خبرنگار ایسنا، گفت: بلافاصله پس از این ماجرا، تصمیم کمیته‌ انضباطی هیات تهران را تایید کردیم و اقدامی که در مسابقات استان تهران صورت گرفته بود از سوی ما محکوم است.

وی افزود: متاسفانه بعد از این اتفاقات ، برخی از افراد از داخل فیلم این مسابقات را پخش کرده‌اند و با اتحادیه جودوی آسیا و مراجع بین‌المللی مکاتباتی داشتند که باعث از بین بردن حیثیت و آبروی ایران شد. به واسطه این انعکاس مسائل داخلی به مراجع بین‌المللی مشکلاتی برای کشورمان ایجاد شد که فدراسیون این اقدام را محکوم می کند و در قبال این اقدام آنها عکس العمل لازم را هم خواهد داشت.

بر اساس این گزارش ایسنا، مسئولان فدراسیون جودو علاوه بر اقدامات گفته شده، قصد دارند در جلسه‌ای ویژه مدرک مربیگری، دان و مدرک داوری امیر قمی را هم بگیرند و حکم انضباطی او را تشدید کنند. در مکاتباتی که در مورد این ماجرا انجام شده بیست و سوم مرداد ماه در حالی که تعطیل رسمی بود هیات تهران کمیته‌ انضباطی تشکیل داد و امیر قمی را یکسال از تمام فعالیت‌ها و حضور در سالن‌ها محروم کرد. اکبرلو ، رییس کمیته‌ انضباطی هیات تهران و رییس کمیته‌ انضباطی فدراسیون جودو، کیهان،برنوس، همسایه، مرادی ، شکیبی و عابدی امضا کنندگان آن حکم بودند.

27 مرداد هم فدراسیون جودو نامه‌ای را خطاب به مدیر کل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان ارسال کرد و ضمن تایید حکم کمیته‌ انضباطی استان تهران، از آنها استعلام کرد که اگر نیاز باشد جلسه‌ای دیگر برای این موضوع برگزار کند.

بلوطی: قمی عذرخواهی کرد!

داود بلوطی، رییس هیات جودوی استان تهران هم در مورد این اتفاق به ایسنا، یادآور شد: متاسفانه آن لحظه که این اتفاق زشت رخ داد ، در سالن حضور داشتم. فردای آن روز در حالی که تعطیل رسمی بود، کمیته‌ انضباطی تشکیل شد تا به این موضوع مهم رسیدگی شود. وظیفه ما این بود که به این موضوع رسیدگی کنیم و حکم لازم هم صادر و به فدراسیون ارسال شد.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل این اقدام امیر قمی چه بود؟ افزود: نمی‌دانم چه شد، اما دیدم به یکباره به سمت داور حمله ور شد. هر چند بعد از این اتفاقات از ما عذرخواهی کرد، ولی عذرخواهی او را نپذیرفتم و ماجرا در کمیته‌ انضباطی رسیدگی شد.

بلوطی یادآور شد: دو هفته‌ قبل از این اتفاق زشت، امیر قمی به میز داوران لگد زده بود که رییس کمیته‌ داوران ما نسبت به این اقدام شکایت کرده بود و قرار بود کمیته‌ انضباطی مربوط به آن برگزار شود که متاسفانه یکی، دو هفته‌ به تعویق افتاد و زمانی که قصد داشتیم کمیته‌ انضباطی مربوط به آن اقدام را برگزار کنیم . امیر قمی این کار زشت را انجام داد.

خبرنگار ایسنا، طی تماسی خواستار شنیدن اظهارات قمی شد، اما او پاسخ تماس خبرنگار ایسنا را نداد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + بیست =