روشنایی:مسئولان ورزش به وضعیت نابسامان جودو ورود کنند

کارشناس جودو با انتقاد از نتایج بسیار ضعیف این رشته در یکی دو سال اخیر، راهکار حل مشکل جودوی ایران را تغییرات مدیریتی در فدراسیون دانست و خواستار ورود مسئولان وزارت ورزش و جوانان به وضعیت نابسامان جودو شد.

حسن روشنایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره عملکرد ضعیف تیم ‌ملی جودو در مسابقات قهرمانی آسیا و کسب تنها یک مدال برنز در این ر‌قابت‌ها، اظها‌ر کرد: واقعا از کسب این نتایج بسیار ضعیف و تکرار ناکامی‌ها شرمنده و خجالت زده مردم هستیم و از آنها به جای برخی دوستان عذرخواهی می‌کنم. ما در وضعیتی قرار گرفته‌ایم که سر بلند کردنمان در میان مردم سال‌های سال به زمان نیاز دارد.

کارشناس جودو افزود: ما زمانی با بزرگان جودوی آسیا ر‌قابت‌ می کردیم، اما حالا باید در کنار تیم‌های ضعیف این قاره قرار بگیریم و به کشورهایی مانند عراق و یمن می‌بازیم. ایران در این ر‌قابت‌ها یک برنز گرفت و پاکستان هم همین نتیجه‌ را کسب کرد در حالی که پاکستان هیچ جایی در جودوی آسیا ندارد.

وی تصریح کرد: ما کاری نکرده‌ایم که بخواهیم توقع نتیجه‌ گیری خوبی داشته باشیم. ما در مسابقه‌های کسب سهمیه المپیک به بهانه نداشتن پول شرکت نکردیم و فقط به حضور در ر‌قابت‌های جایزه بزرگ ترکیه بسنده کردیم. متاسفانه جودوی ایران شعار زده شده است. متاسفانه جودوی ایران در سال‌های اخیر نه تنها پیشرفتی نداشته،‌ بلکه پسرفت هم داشته است.

روشنایی درباره راهکار خود برای برون رفت از این بحران گفت: متاسفانه مسئولان فدراسیون به جای این که اصل مساله را حل کنند می آیند و صورت مساله را پاک می‌کنند و با تغییر مربی سعی می‌کنند که نشان دهند به دنبال پیشرفت جودو هستند، اما چه زارعیان و چه میراسماعیلی و هر کس دیگری سرمربیگری تیم ‌ملی جودو را بر عهده بگیرد وضعیت همین خواهد بود، چرا که تفکر مدیریتی درستی بر جودوی ایران حاکم نیست. مگر مسئولان فدراسیون برای زارعیان یا جودوکاران تیم ‌ملی چه کاری انجام می‌دهند که توقع کسب نتیجه‌ داشته باشند.

داور بین‌المللی جودوی ایران با انتقاد از این موضوع که مسئولان فدراسیون همواره بی پولی و کم بودن بودجه را عاملی برای عدم موفقیت جودو می دانند، گفت: مگر بقیه فدراسیون‌ها خروار خروار پول از وزارت ورزش و جوانان می‌گیرند و این وسط فقط فدراسیون جودو پول کم می‌گیرد؟ این که مسئولان فدراسیون همه تقصیرات را گردن بی پولی می اندازند اصلا منطقی نیست. فکر می‌کنم دوازده رویداد کسب سهمیه المپیک را از دست داده‌ایم و آن وقت رستگار نمی دانم بر اساس چه منطقی صحبت از اعزام حداقل سه جودوکار به المپیک می‌کند. پول را خرج کوراش می‌کنند و در مسابقاتی که اهمیتی ندارد به قهرمانی می‌رسند و آن را جزو عملکردهای مثبت خود می دانند؛ در مسابقاتی که ورزشکار ما حتی با باخت به مدال طلا رسید!

وی درباره علت اعزام نشدن تیم کامل جودوی ایران به ر‌قابت‌های قهرمانی آسیا نیز، افزود: ما متاسفانه از جمع کردن یک تیم کامل عاجزیم. ما در سنگین وزن نماینده ای نداشتیم، اما رودکی با آن سابقه درخشان باید بیرون از تیم ‌ملی بماند، چرا که مسئولان فدراسیون نمی‌خواهند از سرمایه‌های جودو به صورت کامل استفاده کنند. این در حالی است رودکی تا چند وقت دیگر در ر‌قابت‌های آسیایی جوجیتسو شرکت خواهد کرد.

روشنایی با درخواست از مسئولان وزارت ورزش و جوانان برای ورود به اوضاع نابسامان جودوی ایران گفت: از شخصی مانند حسنی‌خو که دلسوز ورزش است می‌خواهم وارد این موضوع شود و اوضاع را بهبود دهد. رستگار بعد از سه سال باید متوجه شده باشد که نمی‌تواند این کار را انجام دهد. ما باغی را به دست آقایان سپردیم که او هم اینک تمامی درختانش را سوزانده است. به خدا با این نتایج خجالت زده مردم هستیم. مگر فدراسیون تکواندو چه بودجه‌ای می‌گیرد که این نتایج درخشان را در جهان کسب می‌کند. متاسفانه این نتایج ضعیف در طول سال‌های اخیر باعث شده دیگر کسی علاقه ای برای ورود به جودو نداشته باشد و دیگر باید آرام آرام جودو را جمع کرد. ما دیگر آرزویمان باید چهارمی یا پنجمی آسیا باشد. متاسفانه به لحاظ فنی در آسیا بدبخت شده‌ایم.

دبیر سابق کمیته آموزش جودوی آسیا که به تازگی جای خود را به آرش میراسماعیلی نایب رییس فدراسیون جودو داده است، با اشاره به اینکه قرار بوده وی به عنوان رییس کمیته مسابقات جودوی غرب آسیا انتخاب شود اما با مخالفت رستگار این سمت به یک اردنی داده شد، ادعا کرد: ناصر التمیمی خزانه دار فدراسیون جهانی جودو است و با توجه به شناختی که در طول 10 سال گذشته از من بواسطه دبیری کمیته آموزش داشت پیشنهاد داد که من رییس کمیته مسابقات منطقه غرب آسیا شوم اما متاسفانه تنها کسی که مخالفت می کند رستگار است و چون ما هر دو دارای یک ملیت هستیم این رای منفی رستگار در رای گیری تاثیر می گذارد و این پست را برای چهار سال به یک اردنی دادند.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهارده =