فدراسیون جودو و میراسماعیلی این‌بار رودرروی هم!

اختلافات پنهان آرش میراسماعیلی و رییس فدراسیون جودو بر سر برکناری سرمربی تیم ملی جودو سر باز کرد تا جودوی ایران این بار با چالش جدی مدیریتی در راس فدراسیون مواجه شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایسنا، جودوی ایران طی سال های اخیر نتایج بسیار ضعیفی در رقابت‌های مختلف بدست آورده که بارزترین آنها ناکامی در بازی‌های آسیایی اینچئون بود که تیم ملی بدون کسب حتی یک مدال به کشور بازگشت و پس از آن نیز نتایج بسیار ضعیف در رقابت‌های قهرمانی آسیا که تنها یک مدال برنز سعید ملایی ره‌آورد آن بود.

پس از ناکامی تیم ملی جودو در بازی‌های آسیایی 2014 مسئولان فدراسیون جودو اقدام به برکناری مسعود حاجی آخوندزاده سرمربی تیم ملی کردند تا با این اقدام به افکار عمومی جامعه و مسئولان ورزش نشان دهند مسبب ناکامی در این رقابت‌ها، کادر فنی تیم ملی و در راس آن‌ها مسعود حاجی آخوندزاده است.

پس از این اتفاق در حالی که اهالی جودو انتظار داشتند سکان هدایت تیم ملی در اختیار مربی خوب و تراز اول خارجی قرار بگیرد سرانجام به قول مسئولان فدراسیون، “با بررسی‌های گسترده” مجید زارعیان به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد تا این کشتی شکسته را به سرمنزل مقصود برساند و جودوی ایران را که در آماج شدیدترین انتقادها قرار داشت به سمت پیشرفت هدایت کند.

زارعیان در نخستین رقابت خارجی فروردین سال جاری هدایت تیم ملی را در رقابت‌های گرندپری ترکیه که حکم کسب سهمیه المپیک را نیز داشت برعهده داشت اما تیم ملی در پایان با 9 جودوکار تنها به یک مدال برنز توسط ملایی رسید. پس از کسب این نتایج ضعیف زارعیان در گفتگو با ایسنا درباره علت عملکرد ضعیف تیم ملی گفت:” من تنها دو ماه است که هدایت تیم ملی جودو را بر عهده گرفته‌ام و نباید توقع داشت در این دو ماه معجزه کنم. با حضور در این مسابقات فهمیدم تا چه حد از رقبای خود عقب هستیم. متاسفانه سه، چهار سال زمان از دست داده‌ایم و جودوی ما از دنیا دور افتاده است.”

تیم ملی به تمرینات خود ادامه می‌داد و در این میان مصاحبه ها و صحبت‌های خودمانی ورزشکاران باخبرنگاران حکایت از جو نامناسب تیم ملی و اختلاف شدید میان چهره‌های شاخص تیم با زارعیان می‌داد که عموما از برخوردهای نامناسب آقای سرمربی گلایه داشتند. مواردی چون کمبود امکانات و اوضاع نامساعد اردوها،نگرفتن حقوق و نداشتن پول توجیبی و بسیاری گلایه های دیگر نیز مانند همیشه نمک مصاحبه‌های جودوکاران شاخص تیم ملی چون محجوب و قاسمی‌نژاد بود و کاملا مشخص بود که هیچ تغییر خاصی در نحوه مدیریت و برآوردن امکانات مورد نیاز جودو رخ نداده و صرفا با تغییر یک مربی نمی‌توان به آبروداری جودو در آینده دل خوش بود.

تیم ملی جودو قرار بود به تورنمنت گرجستان اعزام شود اما شورای فنی فدراسیون جلسه‌ای برگزار کرد تا درباره برنامه‌های تیم ملی تصمیم‌گیری کند که ماحصل این جلسه انصراف از حضور در تورنمنت گرجستان بود و دلیل آن هم فاصله زمانی کم میان این تورنمنت با رقابت‌های قهرمانی آسیا عنوان شد و از آنجا که رقابت‌های قهرمانی آسیا ارزش زیادی برای فدراسیون داشت و موفقیت در آن می‌توانست تا حدی آلام ناکامی در بازی‌های آسیایی را بکاهد، فدراسیون از خیر حضور در تورنمنت گرجستان که امتیاز آن در کسب سهمیه المپیک موثر بود بگذرد. البته در این میان سرمربی تیم ملی حتی از احتمال نرفتن تیم به رقابت‌های قهرمانی آسیا آن هم به دلیل آماده نبودن تیم خبر داد.

در نهایت تصمیم بر این شد تیم ملی با تمام قوا خود را برای حضور موفق در رقابت‌های قهرمانی آسیا که اواخر اردیبهشت برگزار شد آماده کند. همه از آمادگی تیم برای کسب نتایجی بهتر از اینچئون خبر دادند. اما این بار هم این انتظار توهمی بیش نبود و تیم ملی در پایان تنها به کسب یک مدال برنز توسط ملایی بسنده کرد.

جودو بار دیگر تحت شدیدترین انتقادها قرار گرفت و نحوه عملکرد مسئولان فدراسیون و سرمربی تیم ملی باز هم با هجمه کارشناسان و مردم مواجه شد، اما زارعیان به دفاع تمام قد از عملکرد تیم پرداخت و حتی اعلام آمادگی کرد با کارشناسان منصف دور یک میز بنشیند و ثابت کند تیم ملی خوب کار کرده است!

اما واضح است که با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود. این بار هم باید مسئولان فدراسیون مقصر را معرفی می‌کردند و با برخورد خود مقصر ناکامی را نشان می‌دادند. باز هم توقعی که می‌رفت صورت گرفت و آرش میراسماعیلی از برکناری سرمربی تیم ملی خبر داد تا مقصر ناکامی‌های جودو به مردم معرفی شود. گویی که همه چیز در فدراسیون بر سر جای خود قرار دارد و فقط این مربیان هستند که جودو را به این حال و روز انداخته اند!

البته حکایت متفاوت از گذشته بود و سرمربی تیم ملی با صراحت به مدیر تیم‌های ملی تاخت و اعلام کرد”میراسماعیلی نمی‌تواند من را برکنار کند بلکه این رییس فدراسیون است که باید حکم به برکناری من بدهد.متاسفانه او در تمامی کارها دخالت می‌کند” اما میر اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار ایسنا بر موضع خود پافشاری کرد و حتی از مشخص شدن سرمربی جدید هم خبر داد که به زودی اعلام رسمی خواهد شد.

در این گیر و دار رییس فدراسیون هم پاسخگوی تماس‌هاس مکرر خبرنگاران نبود تا موضع رسمی فدراسیون را به صورت صریح اعلام کند تا اینکه در نهایت بر خلاف انتظارات فدراسیون جودو با خبری که بر روی سایت خود قرار داد صراحتا با برکناری سرمربی تیم ملی از سوی آرش میر اسماعیلی نایب رییس فدراسیون و مدیر تیم‌های ملی مخالفت کرد و تاکید کرد تصمیم‌گیری در این زمینه بر عهده شورای فنی و رییس فدراسیون است.

بدون شک اختلافات زیر پوستی شدید میان آرش میراسماعیلی و رییس فدراسیون بر سر برکناری سرمربی تیم ملی عیان شد تا جودوی ایران علاوه بر ناکامی در کسب نتایج طی 2 -3 سال اخیر، در امر مدیریتی نیز دچار اختلافات شدید شود. باید دید میراسماعیلی در مقابل این اقدام جناب رییس چه موضعی را اتخاذ خواهد کرد اینکه به کار تحت این شرایط در فدراسیون ادامه خواهد داد یا عطای کار را به لقایش خواهد بخشید؟ آیا رستگار کماکان حمایت پرهزینه خود را از زارعیان ادامه خواهد داد یا خیر؟

بدون شک جودو روز به روز در حال افول است و جا دارد مسئولان ورزش با ورود به موضوع، راهکار اساسی حل ناکامی‌های جودوی ایران را پیدا کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =