جودو ایران از ضعف مدیریت رنج می برد

پس از حرف و حدیث های فراوان نصرت خان ولی اف ازبکستانی با 64 سال سن سرمربی تیم ملی جودوی ایران شد ، او قرار است تا المپیک ریو در این سمت باقی بماند.

مسئولان فدراسیون جودو در توجیه انتخاب چنین مربی مطلب عجیبی را مطرح کردند ، آنها بیان داشتند که عملکرد مناسب ولی اف در دو جایزه بزرگ باکو و آلماتی سبب شد او را به سرمربیگری تیم بزرگسالان برگزینند. این مربی ازبک با ملی پوشانی که بیشترین حضور در مسابقات بین المللی را داشتند عملکرد 58 درصدی شکست را رقم زدند. اکنون باید از مدیران و دست اندرکاران مربوطه پرسید آیا 42 درصد آمار پیروزی که توسط بهترین جودوکاران ملی پوش ما بدست آمده مناسب انتخاب یک سرمربی با سابقه المپیکی است؟ در این اعتراض ذره ای قصد تخریب سرمربی یا ملی پوشان وجود ندارد ، هدف بیان مشکل جودوی ایران است.

مشکل جودو ایران بخاطر دور شدن از جودو اصیل و ناب ژاپنی است ، همانطور که جناب استاد محمد کیهان فرمودند ” جودوی ما آلوده به کشتی شده ” ، البته ریشه اصلی آن هم از سوء مدیریت در فدراسیون نشأت می گیرد، حال آرودن مربی ازبک در این شرایط دردی را دوا نمی کنند.

برای نصرت خان ولی اف دقیقاً نسخه ای را پیچانده اند که در سابق برای مسعود حاجی آخوند زاده و مجید زارعیان پیاده نموده اند. در زمان حاجی آخوند زاده ابتدا از نحوه کارش تمجید می کردند و پس از مدتی او را تخریب نمودند در دوره زارعیان نیز همین مدل رفتاری را از مدیران فدراسیون جودو شاهد بودیم.

این روش رفتاری فدراسیون برای خریدن زمان بیشتر و باقی ماندن در صندلی ریاست است ، علت آن نیز در بهترین حالت می توان عدم توانایی در انتخاب سرمربی مناسب بیان کرد ، روشی که متکی بر آزمون خطا می باشد البته این احتمال را می توان داد که مدیران مربوطه فاقد برنامه مدون در جهت پیشرفت جودو هستند.

القاعده در هر دو حالت مشکل جودو ایران از سوءمدیریت ناشی می شود ، این ضعف نه از جانب مربیان و نه از جانب ملی پوشان است!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 12 =