هیفومی آبه مدعی قهرمانی در مسابقات جهانی بوداپست

وزن 66 کیلوگرم در مسابقات قهرمانی جهان یکی از دسته های هیجان انگیز و پر طرفداری است که در آن رقابت های نفس گیر و نزدیک جودوکاران را شاهدیم.

باول آن

باول آن (Ba-ul An) جودوکار قدرتمند اهل کره جنوبی که در حال حاضر جایگاه نخست رنکینگ جهانی وزن تخصصی خودش را در اختیار دارد یکی از بخت های قهرمانی است. اما با این وجود رتبه بندی همیشه منعکس کننده واقعیت نیست چرا که علی رغم محبوبیت بالای “باون آن” بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که نفر پنجم این رنکینگ از شانس بیشتری برای کسب مدال برخوردار است و آن کسی نیست جزء هیفومی آبه (Hifumi Abe) جودوکار ژاپنی ها که قرار است در این مسابقات شرکت کند.

سابقه قهرمانی باول آن در مسابقات جهانی آستانه (2015) و جایگاه دومی او در المپیک ریو (2016) باعث شده که انتظارات از او برای حضور در فینال افزایش یابد.

عملکرد باول آن طی 8 ماه گذشته نشان از آمادگی کاملش دارد. او از ابتدای 2017 تا کنون در تمامی 9 مبارزه خود برنده میدان را ترک کرده، قهرمانی در مسابقات آزاد اروپا – روم (2017) و قهرمانی در آسیا – هنگ کنگ (2017) مؤید این ادعا می باشد.

هیفومی آبهاما هیفومی آبه هنوز ۲۰ سال دارد با این وجود یک رکورد خیره کننده در کسب پیروزی های متوالی به نام خود ثبت کرده، او در 17 مسابقه اخیر خود (از سال 2015 تا 2018) اصلاً طعم شکست را نچشیده.

هرچند آبه فرصت حضور در المپیک ریو را نداشت -به جای او ماساشی ابینوما در این تورنمنت حاضر می شود و در مقابل باول آن تن به شکست می دهد- ولی با یک نگاه ساده به کارنامه ورزشی آبه می توان فهمید که او یک ستاره جوان و آینده دار در جودو ژاپن است چرا که در رویداد های بزرگی همچون گرند اسلم تیومن (2016)، گرند اسلم توکیو (2016)، پاریس گرند اسلم (2017) خوش درخشیده و با کسب مدال طلا توانایی های خود را به همگان به اثبات رسانده.

“آبه” و “آن” تنها یک بار با یکدیگر مبارزه داشتند و آن هم در مسابقات جهانی زیر 21 سال فورت لادردیل ایالات متحده (2014) بود که در نهایت به شکست جودوکار کره ای منجر شد.

تومورخولک داوادورجین

شاید هیفومی آبه در میان رقبای حاضر در مسابقات جهانی بوداپست از هیچ کس به اندازه “تومورخولگ داوادورج” (Tumurkhuleg Davaadorj) واهمه نداشته باشد چرا که این جودوکار مغولستانی تا کنون 2 بار با آبه مبارزه کرده و موفق به شکست اش شده است.

 

گئورگی زانتاریادر سوی دیگر این میدان قهرمان اسبق جهان “گئورگی زانتاریا” (Georgii Zantaraia) حریف می طلبد هر چند او در المپیک ریو عملکرد ضعیفی به نمایش گذاشت و انتظار می رفت که در مسابقات قهرمانی اروپا (2017) کنار گیری خودش را از تیم ملی اوکراین اعلام نماید اما کسب عنوان قهرمان اروپا انگیزه و اعتماد به نفس او را بازگرداند. همچنین او در امسال (میلادی) به جایگاه دوم گرند پریکس هوهوت دست یافت.

زانتاریا تنها در مسابقات گرند اسلم توکیو (2014) با هیفومی آبه و باول آن مبارزه می کند که در هر دو مصافش شکست می خورد.

نجات شیخ علیزاه

دو جودوکار دیگر “نجات شیخ علیزاده” (Nijat Shikhalizada) و “چارلز چیبانا” (Charles Chibana) از جمله مدعیان قهرمانی در بوداپست هستند. که هیچکدام از آن ها تابحال با هیفومی آبه مبارزه نکرده اند. رویاروی این دو با آبه بسیار جالب خواهد بود.

عبدالله عبدالجلیلوف (Abdula Abdulzhalilov) روس هم که اخیر نتایج بسیار خوبی داشته خود را از الان قهرمان جهان می داند. او امسال در گرند اسلم اکاترینبورگ (2017) و در گرند پریکس آنتالیا (2017) قهرمان شد.

هر چند عبدالجلیلوف هرگز با آبه مبارزه ای نداشته اما تنها یکبار و آن هم در ابتدای سال جاری (میلادی) در مسابقات آزاد اروپا – روم به مصاف باول آن می رود که در نهایت به برد باول ختم گردید.

حال باید منتظر ماند و دید کدام جودوکار با آمادگی بیشتر پا به مسابقات جهانی بوداپست خواهد گذاشت و مدال خوش رنگ طلا را به گردن می آویزد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =