بیوگرافی ایرج امیرخانی

ایرج امیرخانی جودوکار دسته منفی ۸۱ کیلوگرم کشورمان که متولد ۸ آبان سال ۱۳۶۶ (مصادف با ۳۰ نوامبر ۱۹۸۷) می باشد

در کارنامه ورزشی امیرخانی نقاط مبهمی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به افول ناگهانی وی اشاره کرد ، در حال حاضر فعالیت ورزشی را به کل کنار گذاشته است

ایرج امیرخانی
ایرج امیرخانی

عملکرد در میادین بین المللی

 • ۲۰۰۴ – مسابقات جودوی قهرمانی آسیا دوحه (زیر ۲۰ سال) – مقام دوم
 • ۲۰۰۵ – مسابقات جودوی قهرمانی آسیا بیروت (زیر ۲۰ سال) – مقام سوم
 • ۲۰۰۶ – مسابقات جودوی قهرمانی آسیا ججو (زیر ۲۰ سال) – مقام اول
 • ۲۰۰۶ – مسابقات جودوی قهرمانی جهان سانتو دومینگو  (زیر ۲۰ سال) – مقام دوم
 • ۲۰۰۷ – مسابقات جودوی سوپر جام جهانی هامبورگ – هفتم
 • ۲۰۰۷ – مسابقات جودوی قهرمانی آسیا کویت – هفتم
 • ۲۰۱۰ – مسابقات جایزه بزرگ تونس – حذف

 

تکنیکی ترین جودوکار آسیا

اواخر ادیبهشت سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۶ میلادی) ایرج امیرخانی با ارائه یک نمایش خارق العاده و خیره کننده از خود موفق می شود که تمام حریفانش را در مسابقات آسیایی ججو کره جنوبی شکست دهد ؛ علاوه بر کسب مقام نخست وزن منفی ۸۱ کیلوگرم جوانان به عنوان تکنیکی ترین جودوکار حاضر در مسابقات شناخته می شود .

 

کسب ۸۳ درصد پیروزی و افول ناگهانی

امیرخانی سال ۲۰۰۶ با پیروزی های پی در پی در مسابقات بین المللی توانست ۸۳ و ۳ دهم درصد پیروزی در کارنامه ورزشی خود ثبت کند ؛ این آمار سندی بر توانمندی بالای این جودوکار جوان و با استعداد می باشد ، لکن شرایط برای افول زود هنگام ستاره ای آینده دار محیا می شود و وی را نا به هنگام از جودوی کشور کنار می گذارند .

متاسفانه در آن زمان بجای اینکه استعداد های برتر جودو را پرورش و تقویت کنند ، جامعه جودو و در راس آن فدراسیون درگیر جنگ قدرت می شود که حاصل آن حذف امثال ایرج امیرخانی از گردونه رقابت شد  .

مقام هفتمی در نخستین حضور در مسابقات آسیایی

ايرج اميرخانی سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) عضو تیم ملی بزرگسالان می شود تا نخستین تجربه حضور در مسابقات قهرمانی آسیا که در کویت برگزار می شود را بدست آورد ؛ وی ابتدا حریف قرقیزستانی اش ” محمداف ” را ضربه فنی می کند اما در مقابل ” اكبراف ” نمی تواند موفق عمل کند و در اوسای كومی این حریف ازبک اش گرفتار می شود ؛ با این باخت او  راهی گروه بازنده ها می شود ، اميرخانی در مسابقه بعد خود تنها بخاطر داشتن یک اخطار (شیدو) بیشتر در مقابل جودوكاری از چین تن به شکست می دهد تا در نهایت به مقام هفتم اکتفا کند .

 

دلیل پناهنده شدن

اسفندماه سال ۱۳۸۹ خبرهای از مهاجرت ایرج امیرخانی به امریکا به گوش میرسد وی که بدلیل بی توجهی مسئولان وقت فدراسیون جودو به خواسته هایش روبرو می شود تصمیم می گیرد فعالیت قهرمانی خود را در کشوری دیگر ادامه دهد .

ایرج امیرخانی در حالی مقابل امیر قاسمی نژاد در مسابقات لیگ جودو شکست می خورد که وی پیش تر اعلام کرده بود در برابر  قاسمی نژاد مبارزه نخواهد داد ، اعتراض امیرخانی به این جهت بود که امیر قاسمی نژاد سالها قبل با نام و شناسنامه برادر کوچکترش حمید قاسمی نژاد به عضویت تیم ملی جوانان بوده و اکنون با نام اصلی خود به عضویت تیم ملی بزرگسالان در آمده است و از سوی مسئولان فدراسیون جودو هیچ برخوردی بخاطر صغر سنی قاسمی نژاد صورت نگرفته است .

اعتراض بحق امیرخانی در حالی بود که وی توسط کمیته انضباطی فدراسیون جودو محکوم به یکسال محرومیت از جودو گردید ؛ و در پی صدور این حکم ظالمانه از سوی فدراسیون وی بلافاصله کشور را ترک نمود .

 

بازگشت به ایران و کنار گذاشتن جودو

ایرج امیرخانی مهر سال ۱۳۹۰ بخاطر درخواست خانواده و عدم تحمل دوری یکدیگر به کشور باز می گردد و اعلام می کند که جودو را برای همیشه کنارگذاشته وی در جواب خبرنگار ایسنا که پرسید ، چرا دیگر به تمرین کردن جودو تمایل نداری ؟ آیا بخاطر صدماتی است که آن دیدید است ؟ ، گفت : برای شما مثالی میزنم قضاوت با خودتان ،  زمانی که به جودوكاران توجه نمی کنند و آنها به سایر رشته‌ها مثل کوراش ، جوجيتسو و ووشو ميروند و مدال هم کسب می کنند ولی متاسفانه مسئولان فنی جودو آنها  را نمی بينند و تصميماتشان را می گيرند ، اين ضعف آنها را نشان می دهد كه شرایط  را نمی بينند .

 

 زمانی به جودوکار بودنم افتخار می کردم ، اما حالا خجالت می‌کشم

خبرگزاری ایلنا در تاریخ ۱۳۹۳/۰۲/۳ با ایرج امیرخانی مصاحبه می کند وی می گوید : امیدوار است جودوی ایران به جایی برسد که دیگر خجالت نکشد از اینکه بگوید یک زمانی قهرمان آسیا و جهان بوده و حالا نیز پیشکسوت جودو محسوب می شود .

امیرخانی در مورد وضعیت کنونی جودوی ایران بیان کرد : جودو کشور به معنای واقعی کلمه شرایط اسف‌باری دارد ، اکنون که قهرمانان و ستاره‌های جودو از تیم ملی رفته اند و تنها چند جودوکار معمولی در تیم ملی باقی مانده‌ اند ، ما تنها در آسیای میانه تک مدال می آوریم که البته آن هم برنز است ، اگر جواد محجوب و امیر قاسمی‌نژاد و  را از تیم ملی جودو جدا کنیم ، دیگر چیزی به اسم تیم ملی وجود نخواهد داشت ؛  زمانی که در عضویت تیم ملی بودم در وزن ۸۱ کیلوگرم افراد مطرحی مثل حامد ملک محمدی ،  رضا چاه‌ خندق و چند جودوکار سرشناس دیگر حضور داشتند ، اما در حال حاضر به غیر از امیر قاسمی‌نژاد ، جودوکار قابلی در این وزن نداریم.

امیرخانی در مورد عملکرد آرش میراسماعیلی در فدراسیون جودو گفت : هیچ شکی نیست که میراسماعیلی در کسب مدالهای جهانی برای جودو ایران  رکورددار است ، ولی بنده و افراد بسیاری او را به عنوان مربی قبول نداریم ، ایشان همه کاره تمام تیمهای ملی شده است ، حتی از تلویزیون شنیدم که در کار تیم ملی بانوان نیز دخالت و اعمال نظر می کند .

وی در مورد هدایت تیم ملی بیان کرد : در ایران ما مربیان خوبی داریم ، ولی تیم ملی جودو ایران به مربی خوب خارجی احتیاج دارد ، مربیان اهل کره‌ شمالی هم برای تیم ملی کشورمان در یک مقطع زمانی خوب کار کردند ، ولی در اکنون به مربیان ژاپنی احتیاج داریم زیرا جودوی جهان به سمت و سوی جودوی ژاپنی گام برداشته ، البته دلیل اینکه مدیران فدراسیون جودو ایران کما فی السابق به دنبال مربیان کره‌ شمالی هستند ، اینکه آنها قیمت ارزانی تری دارند .

 

منابع این مطلب :

 1. خبرگزاری فارس : ايرج امیرخانی تکنیکی ترين جودوكار آسیا معرفی شد
 2. خبرگزاری قطره : ايرج اميرخانی هفتم شد
 3. سه نسل : یک ورزشکار ایرانی دیگر پناهنده شد
 4. ایسنا : جودوكاری كه از ايران رفته بود ، بازگشت ايرج اميرخانی : جودو  را برای هميشه كنار گذاشته ام چرا جودوكاران در ديگر رشته‌ها مدال می گيرند ؟
 5. خبرگزاری ایلنا : امیرخانی ؛ امیدوارم جودوی ایران به جایی نرسد که ما خجالت بکشیم
 6. Judo Inside : Iraj Amirkhani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =